X
 
Romania
Coldrex
Coldrex MaxGrip Lemon
Coldrex HotRem Lemon
Coldrex HotRem Honey and Lemon
Coldrex Junior HotRem
Coldrex Junior comprimate filmate
COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE

Comprimate filmate


 
Ce trebuie sa stiti despre Coldrex Junior comprimate filmate:
Va rugam cititi cu atentie prospectul inainte de a utiliza medicamentul, in special sectiunea „verificati inainte de a lua acest medicament”.
Daca aveti intrebari sau nu sunteti siguri de ceva, intrebati medicul dumneavostra sau farmacistul.
Pastrati acest prospect, s-ar putea sa fie nevoie sa-l cititi din nou.
 
Ce contine acest ambalaj?
 
Coldrex Junior comprimate filmate
Cutie cu 1 blister din PVC-LDPE-PVDC/Al a 8 comprimate filmate.
Cutie cu 2 blistere din PVC-LDPE-PVDC/Al a cate 8 comprimate filmate.
 
Ce este Coldrex Junior comprimate filmate?
 
Un comprimat filmat contine paracetamol 250 mg, guaifenezina 100 mg, clorhidrat de fenilefrina 5 mg. Comprimatele contin de asemenea lactoza, celuloza microcristalina, amidon de porumb pregelatinizat, talc purificat, amidon de porumb, acid stearic, dioxid de siliciu coloidal, polividona, sorbat de potasiu, apa purificata, Opadry II OY-LS-28913.
 

Cine fabrica Coldrex Junior comprimate filmate?
 
Detinatorul Autorizatiei de Punere pe piata este:

GlaxoSmithKline Export Ltd.
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
Brentford TW8 9GS, Marea Britanie
Este produs in numele companiei GlaxoSmithKline Consumer Healthcare de catre:
Famar SA,
7, Anthoussa Street 153 44, Anthoussa Atena, Grecia
SmithKline Beecham S.A.,
Avda. de Ajalvir, Km 2500,
28806 Alcala de Henares (Madrid), Spania
 
Cum actioneaza Coldrex Junior comprimate filmate?
 
Paracetamolul este un analgezic (amelioreaza durerea) si un antipiretic (reduce temperatura corporala in conditii de febra). Guaifenezina este un expectorant care fluidifica secretiile respiratorii si amelioreaza tusea productiva. Clorhidratul de fenilefrina este un decongestiv simptomatic al mucoasei nazale care va ajuta sa respirati mai usor.
 
Verificati inainte de a lua acest medicament
 
IMPORTANT
 
Nu uitati: Coldrex Junior comprimate filmate contine paracetamol. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente care contin paracetamol.
Coldrex Junior comprimate filmate contine un decongestiv nazal. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente pentru ameliorarea simptomatologiei din raceala, gripa sau congestiei nazale.
 
Nu se va administra Coldrex Junior comprimate filmate daca:
  • Sunteti alergic la paracetamol, guaifenezina sau clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre excipientii medicamentului.
  • Sunteti in tratament pentru depresie (inclusiv inhibitori de monoaminooxidaza, cunoscuti, de asemenea, ca IMAO).

Solicitati consult medical sau sfatul farmacistului inainte de a lua acest medicament daca:
  • Aveti afectiuni renale sau hepatice, hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteti in ingrijire medicala pentruhipertensiune arteriala sau boala cardiaca (inclusiv cu betablocante şi anticoagulante, de exemplu warfarina) 
  • va aflati sub supraveghere medicala sau sunteti in tratament cu medicamente care se elibereaza pe baza de prescriptie medicala
 
Daca sunteti insarcinata sau alaptati:
  • Ca pentru orice alt medicament, solicitati sfatul medicului inainte de a lua Coldrex Junior daca sunteti insarcinata sau alaptati. Utilizati acest medicament in aceasta perioada numai daca medicul dumneavoastra considera ca este adecvat si necesar.
 
 
Cum se administreaza Coldrex Junior comprimate filmate?
 
Adulti si adolescenti peste 12 ani :
Doza recomandata este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior comprimate filmate. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 8 comprimate filmate Coldrex Junior pe zi.

Copii intre 6 si 12 ani:
Doza recomandata este de 1 comprimat filmat Coldrex Junior comprimate filmate. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 4 comprimate filmate Coldrex Junior comprimate filmate pe zi.

Dozele recomandate nu trebuie depasite.

Nu se administreaza copiilor sub 6 ani.
Daca simptomele persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra.
 
Ce trebuie facut daca ati luat o doza prea mare?
 
Poate fi daunatoare administrarea unei doze mai mari decat cea mentionata. Solicitati imediat consult medical in caz de supradozaj, chiar daca va simtiti bine, deoarece intarzierile intr-o astfel de situatie pot determina leziuni hepatice.
 
Ce reactii adverse poate determina Coldrex Junior comprimate filmate?
 
Substantele active din Coldrex Junior comprimate filmate sunt in general bine tolerate daca sunt utilizate in dozele recomandate. Paracetamolul a fost asociat ocazional cu eruptii cutanate si alte manifestari alergice. Guaifenezina poate determina disconfort abdominal si diaree. Au fost raportate cateva cazuri de crestere a tensiunii arteriale, dureri de cap, ameteli, disconfort abdominal si diaree, insomnie si palpitatii datorita fenilefrinei. Aceste reactii adverse ar trebui sa se remita daca opriti administrarea medicamentului.
Daca sunteti ingrijorati de aceste reactii adverse, solicitati sfatul medicului dumneavoastra sau farmacistului.
 
Cum se pastreaza Coldrex Junior comprimate filmate?
 A se pastra la temperaturi sub 25ºC, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana copiilor.
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.
Data ultimei verificari a prospectului
August, 2007
Acasa
Despre noi
Produsele noastre
Responsabilitate
Platforma Etiqa
Cercetare si dezvoltare
Cariere
Disclaimer
Contact
Sitemap
Informatii despre Cookieuri
Toate drepturile rezervate gsk.ro ©2001 - 2010